Florida Classic Series Results 2016-10-24T12:09:50+00:00

Dance Competition Results for the 2016 Florida Classic Series

Florida Classic 2016 Results

Individual/Couple Awards

Top Solo Bronze

Male                Ryan Lund

Female            Michelle Pearce

Top Solo Silver

Male

Female             Sally Childs

Top Solo Gold

Male

Female

Top Spectacular

Male

Female              Connie Jones

Top Junior

Male                   Jay Wall

Top Junior Amateur Couple

                                                                       

Top Amateur Couple Bronze

Justin Palumbo  Donna Miles

Top Amateur Couple Silver

Bill Stewart        Susanna Stewart

Individual/Couple Awards

Top Proficiency

Male                    Bill Williams

Female                Kathy Albrecht

Top Newcomer

Male                    Neal Currow

Female                Bea Heinz

Top Bronze

Male                      Alex Baird

Female                   Jo Smith

Top Silver

Male                       Bill Stewart

Female                   Annabella Richardi

Top Gold

Male

Female                   Susanna Stewart

Individual/Couple Awards

Top International

Male                       Charles Suppapaok

Female                   Christina Branigan

Top American

Male                       Justin Palumbo

Female                   Donna Miles

Top Student

Male                        Justin Palumbo

Female                    Patricia Houseman

Top Rising Star

Male                             Ed Medvic

Female                         Lana Aylwin

Top Studio’s

1st Place                        Dance Life Dance Studio – Panama City, Fl

2nd Place                      Absolute Ballroom – Naples, Fl

3rd Place                       Silver Dance Studio – Jacksonville, Fl

Tampa Bay Classic 2016 Results

Individual/Couple Awards

Top Newcomer

Female                   Dianne Allen

Male                       Neal Currow

Top Bronze

Female                   Jo Smith

Male                        Justin Palumbo

Top Silver

Female                   Annabella Richardi

Male                        Tom McNamara

Top Gold

Female                   Susanna Stewart

Male

Top Solo Bronze

Female                   Michelle Pearce

Male                        Ryan Lund

Top Solo Silver

Female                   Carol Mutschler

Male

Top Solo Gold

Female

Male

Top Spectacular

Female                   Connie Jones

Male

Top Proficiency

Female                   Kathy Albrecht

Male                        Bill Williams

Top International

Female                  Christina Branigan

Male                        Charles Suppapodok

Top American

Female                   Donna Miles

Male                        Ed Medvic

Top Junior

Female                   Jay Wall

Male

Top Rising Star Bronze

Vivian Sammons

Top Rising Star Silver

Carol Mutschler

Top Teacher

1st Place                 Jay Holmes

2nd Place               Nia Naumann

3rd Place                Paul Stewart

Scholarship Awards

Smooth Scholarship

1st Place                   Debra Sutton

2nd Place                 Sandie Payzant

3rd Place                 Ceci Torres

Jr Smooth Scholarship

1st Place                  Alexa Devario

2nd Place

3rd Place

Rhythm Scholarship

1st Place                 Kia Malone

2nd Place               Suzanne Gabos

3rd Place                Sandie Payzant

Jr Rhythm Scholarship

1st Place                 Ava O’Hara

2nd Place               Raya Ige

3rd Place

Ballroom Scholarship

1st Place                 Letizia Dicarlo

2nd Place               Debra Sutton

3rd Place                Kerry bartlett

Latin Scholarship

1st Place                 Xander Chawi

2nd Place               Letizia DiCarlo

3rd Place

Jr Latin Scholarship

1st Place

2nd Place

3rd Place

Open/Closed Challenges

Mens Closed Smooth Challenge

Tom McNamara

Mens Closed Rhythm Challenge

Tom McNamara

American Smooth Challenge

Open A                   Juliet Montoya

Open B                   Randi Zedeck

Open C                   Sandie Payzant

Closed A                 Marianne Sanchez

Closed B                Tanya Shirer

Closed C                 Sandie Payzant

American Rhythm Challenge

Open A                   Sally Childs

Open B                   Randi Zedeck

Open C                   Karen Moore

Closed A                 Paige Lenssen

Closed B                 CeCi Torres

Closed C                 Toni Tallerino

Ballroom Challenge

Open A

Open B                   Kathy HSU

Open C                   Susanna Stewart

Closed A

Closed B                 Kerry Bartlett

Closed C                 Christina Brannigan

Latin Challenge

Open A

Open B                   Joan Schrader

Open C                   Susanna Stewart

Closed A                 Nina Jenkins

Closed B                 CeCi Torres

Closed C                 Christina Branigan

Junior American Smooth Challenge

Open

Closed

Junior American Rhythm Challenge

Open

Closed

Junior Ballroom Challenge

Open

Closed

Junior Latin Challenge

Open

Closed